top of page
Babycare_icon.png
Bmyguest.png
Bfit.png
Book_Banner1.jpg

כך תחזרי למשקל לאחר הלידה


לחזור למשקל לאחר הלידה

מזל- טוב! בשעה טובה הבאת לעולם אוצר, עולם ומלואו. עברת חוויה מסעירה ומרגשת, וכעת את מגלה כי הבטן שהייתה מלאה ומתוחה- לפתע ריקה ונפולה. כמובן שזה הזמן בו את מתחילה לתהות כיצד תחזרי לבגדים שלפני ההיריון.

ברור לכל, שנשיג ירידה במשקל כאשר נעסוק בפעילות גופנית ונפסיק לאכול שטויות. העניין הוא, שאם זה היה כל כך פשוט, כולנו היינו עם גזרה מושלמת. לכן המטרה היא להשיג מוטיבציה אמיתית ולשמור על משמעת בתקופה הזו שלאחר הלידה.

10 הצעדים שיעזרו לך לחזור למשקל לאחר הלידה:

1. כבדי את משכב הלידה - ששת השבועות שלאחר הלידה נקראים "משכב לידה", כשמם כן הם- יש לנוח שישה שבועות לפחות לאחר הלידה, ולא לעסוק בפעילות גופנית או בדיאטה.

2. הציבי מטרה ריאלית - ירידה של חצי קילו עד קילו לשבוע בממוצע, נחשבת ירידה בריאה וטובה, שתביא אותך למשקל היעד הרצוי. היום ידוע, שמדד אינדקס הגוף (-BMI דהיינו היחס בין הגובה למשקל) איננו אינדיקציה מספיק טובה כשבוחנים ירידה במשקל. מדדים נוספים שיש להתייחס אליהם הינם אחוזי שומן והיקפים, אותם תוכל לבדוק עבורך דיאטנית קלינית.

3. צאי מהבית - ככל שתשהי יותר זמן בבית, כך תפתחי קשרי ידידות טובים יותר עם המקרר וארונות המטבח. המטרה היא לצאת מהבית כמה שיותר, ולהצטייד בכריכים בריאים או פירות. תוכלי לצאת להליכת אמא ועגלה, עם הרכש החדש והמתוק שלך.

4. הקפידי על שיגרה - המילה שיגרה מתייחסת לסדר יום של פעולות ושל ארוחות. החליטי על 3 פעולות קבועות ביום שאינך מוותרת עליהם, ושלבי בהם את הארוחות. לדוגמא טיול בוקר קבוע עם העגלה וכריך מזין, בצהריים שעת משחק עם הבייבי כשהארוחה מתחממת, ובערב אמבטיה מפנקת לתינוק ולך ולאחר מכן ארוחת ערב קלה.

5. תשני עם הבייבי - אם זו קלישאה, אז זו כנראה הקלישאה הכי יעילה שקיימת. מצב של עייפות יתר או רעב ממושך עלול להביא אותך לחוסר שליטה מוחלט על הנכנס לפיך. מסתבר כי הלילה אינו הזמן האידיאלי לישון באופן רצוף כשתינוק נולד, ולכן השלמה של שעות שינה בשעות שבהן תינוקך ישן, עשוי להביא אותך לערנות אופטימאלית ומכאן לאכילה מודעת ונשלטת.

6. בשלי והקפיאי - אחד המכשולים בתקופת חופשת הלידה, הוא חוסר הזמן והיכולת לבשל ארוחות מזינות, ועל כן, רבות הנשים שאוכלות מאכלים מזדמנים ומהירי הכנה, או מוצאות את עצמן רעבות מאד ואוכלות כמות גדולה של פחמימות שמנחמות וממלאות. הבעיה היא שרב המאכלים הללו עתירי קלוריות ולא משביעים לאורך זמן, ומכאן נובעת עליה במשקל וסטרס לגוף. הפיתרון די פשוט! הכיני פעם- פעמיים בשבוע כמות גדולה של מזון והקפיאי במנות קטנות, כדי שיהיה ניתן להפשיר בקלות ולחמם במספר דקות. תתפלאי לגלות שניתן להקפיא קציצות, עוף ברוטב, פלפל ממולא ואפילו פסטות עם רוטב. הסוד הוא בהפשרה של המזון- על ההפשרה להיות הדרגתית, כלומר מהמקפיא למקרר ומשם להוציא, או הפשרה איטית במיקרוגל על עצמה נמוכה.

7. התפנקי בארוחות ביניים - ארוחות ביניים זו הזדמנות מצוינת לאכול "פינוקים". רצוי שרוב ארוחות הביניים יכילו מזונות טבעיים ובריאים כגון פירות, אך בהחלט ניתן מידי פעם להתפנק על כדור גלידה \ שלגון \ חטיף אנרגיה או חטיף שוקולד אהוב \ מעדן או יוגורט \ כוס בייגלה, או אפילו ארבע קוביות שוקולד.

8. היכנסי למשטר שתייה - הרגילי את גופך להיות רווי במים, ותרוויחי מכל הכיוונים. ראשית, שתיית מים תורמת מאד לתחושת השובע במהלך היום, לתחושת הערנות ולעור פנים חלק ומתוח יותר (ממש כמו בצמחים!). בנוסף, שריפת שומנים אופטימאלית נעשית בסביבה מיימית בגופינו, ולכן חשיבות השתייה כפולה. איך תזהי האם שתית מספיק? צבע השתן הוא המדד האמין ביותר: פיפי צהוב- זה לא טוב, פיפי שקוף - אתה אלוף!

9. שלבי פעילות גופנית - בין אם היית בכושר בהיריון או לפניו, ובין אם לא, לאחר "משכב הלידה" ובאישור הרופא, ניתן בהחלט להכניס פעילות גופנית לשגרת היום- יום. התחילי מהליכה מתונה והגבירי קצב לאט. ניתן ללכת עם העגלה או לשלב אימונים במכונים הנותנים שירותי בייביסיטר.

10. אל תוותרי על הנקה - מומלץ מאד להניק את תינוקך מסיבות רבות, שבוודאי הספקת לשמוע. בהקשר של ירידה במשקל, חשוב לדעת את העובדות הבאות: ההנקה שורפת בממוצע 500 קק"ל ליום, דבר שיאפשר לך ירידה יעילה יותר במשקל. בנוסף, ההנקה מסייעת בניוד שומנים מאזור הירכיים והישבן, כך שתוכלי לחזור לג'ינסים ולחצאיות שלך יותר מהר.

מעיין דיין

דיאטנית קלינית B.Sc RD

טלפון- 050-4496945

קליניקה בשערי תקווה וראש העין

עמוד הפייסבוק שלי

bottom of page